Schedule

Mondays

Air Schedule Grid 20150213

click to zoom

6-8 am Arise! with Chris Thompson
8-9 am Democracy Now!
9-10:30 House at Pooh Corner with Jim Hogue
10:30 – 11 – Sea Change Radio
11- 12 pm Exploration
12-2 pmPersonal and Political with Stephanie Frasier

2-4 pm Community Training
4-6pm A Northern Tradition with Kevin Dunwoody
6:00-7:00 pm Democracy Now!
7:00-7:30 Counterspin
7:30-9:30 pm Woodwarbler’s Jazzgrass Show with Brian Aust
9:30-12 am Mix Tape with John Pepe alternates with The Manna with Matthew Delorey
Midnight- 6am Music Mix

 Tuesdays
6-7 am From the Vault 
7-8 am Peace Talks Radio 
8-9 am Democracy Now!
9-10:30 am Gathering Peace with Joseph Gainza
10:30-11 am Making Contact
11-12 pm First Voices Indigenous Radio
12-2 pm Vermont Kitchen Counter Culture with Suzanne Podhaizer
2-4 pm Elements with JD Ryan
4-6 pm The Lost Highway with Ken Feld
6:00-7:00 pm Democracy Now!
7:00-9:0 pm Show of Life with Will League alternating with
9:00-11 pm  InCommon Sounds with Brother B
11 pm-6am Guerrilla Ignition Radio

Wednesdays
6-7 am Song of the Soul
7-8am What’s Nature Doing Now?
8-9 am Democracy Now!
9-10:30 am The Quilting Hour with Various Hosts
10:30-11 am WINGS
11-12 pm Economic Update with Richard Wolff
12-2 pm Unwelcome Guests with Robin Lustwig
2-4 pm Community Broadcast Training
4-6 HomegrownRadio with Jim Cross
6:00-7:00 pm Democracy Now!
7:00-7:30 Sea Change Radio
7:30-9:30 pm New Folk Revival with Patti Garbeck or Merry Gangemi
9:30-10:30 pm They Only Come Out at Night with David Zendron
10:30-1 am The Lotus Eater’s Buffet with Joshua Hayes-High alternating with Wednesday Night
1am- 6am Robot Dreams

Thursdays
6-8 am All Mixed Up with Peter Bachane
8-9 am Democracy Now!
9-10:30 am Relocalizing Vermont with Carl Etnier
10:30-11 am Sprouts
11-12 pm The Goddard Hour with Carl Etnier
12-2 pm The Quiet Storm with Skeeter Sanders
2-4 pm Dollar Bins and Local Players with John Hopkins
4-6 pm New World Beats with Viviana Davis and Merry Gangemi
6:00-7:00 pm Democracy Now!
7:00-7:30 pm WINGS
7:30-9:30 pm Fast Goes Fast, Slow Goes Slow with Lady Beefheart
9:30- 12 am Eclectic Heavy Metal Radio with DJ Eben Flow
Midnight- 6am Robot Dreams

Fridays
6-8 am Surface Planet Radio with Eriksson
8-9 am Democracy Now!
9-10:30 am Magical Mystery Tour with Tonio Epstein
10:30-11 am TUC Radio
11-12 pm What’s the Frequency, Kenneth? 
12-12:30 pm HomegrownRadio News with Carl Etnier
12:30-2 pm Music Notes with Josh Hayes-High
2-4 pm Community Broadcast Training
4-6 pm Geezer Rock with Jeff Lindholm
6:00-7:00 pm Democracy Now!
7:00-7:30 pm Free Speech Radio News
7:30-8:00 Counterspin
8-10:00 pm Earwig Radio with Erok alternating with One World Radio Hour with Leo McFee
10:00-12 am Logics and Empirics with Randall Meyer
Midnight- 6am Robot Dreams

Saturdays
6-8 am Keyboard Classics with Thomas Weiss
8-9 am Classic Stories, Zucchini Brothers
9-11:30 am Music As Art Radio with Uku Meri
11:30-12:30 pm Cupcake Corner with Audry Frasier
12:30-2:30 pm The Metal Edge with J. Willis Pratt
2:30-4:30 pm Boxful of Blues with John Foster
4:30-7:30 pm Acoustic Harmony with Mark Michaelis alternating with Bluestockings’ Ball with Nancy Ellen
7:30-9:30 pm The Daley Show with Sylvie Daley
9:30-12 am The Beatdown with Z point alternating with Safe Harbor hosted by Doni Cain

Sundays
6-9 am The Curse of the Golden Turnip with Alan LePage
9-10 am New Dimensions with Michael Toms
10-12:30 pm Trance-formational Listening with Dennis Darrah
12:30 3 pm Mad Root Radio with Eliza Moore/ Spirit and Song with Alex Thayer
3-5 pm Community Broadcast Training
5-6:30 pm Sunday Afternoon with Various Hosts
6:30-7 pm Shortwave Report
7-7:30 pm Mumia Abu-Jamal
7:30-9 pm U Name It alternating with Oldn Ways
9-12 am Eclectic Music with Jesse
Midnight- 6am Music Mix


weekly view

 

Air Schedule 20140429